Balık Yemenin Ekolojik Yıkıma Katkıları

Balık Yemenin Ekolojik Yıkıma Katkıları

”Balıkçılık dünya ekosistemine olağanüstü bir yük bindiriyor. Okyanuslardaki, denizlerdeki, göllerdeki ve nehirlerdeki tüm balıkları avlayarak onları boşaltıyoruz. Devasa endüstriyel troller okyanus tabanlarını ve ağlara takılan şanssız balıkları hiç ayırt etmeden kazıyıp topluyor. Kazınıp toplananların neredeyse üçte biri kaplumbağalar, balinalar, yunuslar, foklar, deniz kuşları gibi kâr getirmeyen deniz canlılarından oluşuyor(1). Balıklarla birlikte yakalanan bu canlılara balıkçılık endüstrisinde ”yan av” (by-catch) deniliyor. Ölümcül derecede travmatize olmuş ve yaralanmış bu hayvanlar ölmüş veya ölmek üzere bir halde okyanusa geri atılıyor.

Olağanüstü boyuttaki balık talebini karşılayabilmek için, endüstriler artık yabani balık avcılığına bel bağlamıyor. Binlerce yıl önce yabani ineklere, koyunlara, keçilere, tavuklara ve ördeklere yapılanları şimdi de balıklara yapıyoruz: Onları kafeslere kapatıyoruz. Bu yüzen balık üretme çiftlikleri, aynen karadaki muadilleri gibi birer genetik modifikasyon merkezi. Okyanusun toksik dışkılar ve kalıntılarla kirlenmesine diğer çiftlikler kadar katkıda bulunuyorlar. Birçok genetik olarak ”değiştirilmiş” balık bu yüzen toplama kamplarından kaçıp yabani balık kuzenleriyle çiftleşiyor ve yabani balık türlerine dehşet verici ve geri dönüşü olmayan zararlar veriyorlar.

Bugünün balık endüstrileri kara çiftliklerine de ürün sağlıyor. Yakalanan balıkların yarısından fazlası endüstriyel çiftliklerdeki ve ”normal” çiftliklerdeki besi hayvanlarına yediriliyor(2). Besi hayvanlarına yedirilen ”zenginleştirilmiş yem”in üretiminde kullanıyor. Doğuştan vegan olan çiftlik hayvanları, örneğin inekler zorla balık ile ve diğer hayvanların eti, kanı ve dışkısı ile besleniyorlar. Yarım kilo dana etini üretmek için sekiz kilo tahıl gerekiyor olabilir ama bu kadar eti elde etmek için aynı zamanda elli kilo da balık gerekiyor(3).”

  • (1) Tuttle, Will, Ph.D. The World Peace Diet. New York: Lantern Books, 2005, s.102.
  • (2) Holt, S. ”The Food Resources of the Ocean” Scientific American 221 (1969), s. 178-94.
  • (3) Watson, Paul.”Consider the Fishes” VegNews, Mart-Nisan 2003, s.27.
  • Yazı Sharon Gannon’ın ”Yoga ve Vejetaryenlik” isimli kitabından alınmıştır. Paloma Yayınları, Eylül 2016, s.139.
  • Görseller unsplash.com‘dan alınmıştır.

Beğendiniz mi?

2 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla