Çıntar Mantarından Vegan Balık Ekmek Tarifi

Çıntar Mantarından Vegan Balık Ekmek Tarifi

Merhaba,

Mantar biz veganlar için çok güzel bir alternatif. İstiridye mantarından kokoreç-tantuni tarzı lezzetleri yapıyorum sık sık ama bu aralar yeni bir keşfim daha oldu. Sizlerle paylaşmak isterim.

Çıntar mantarı, Kanlıca mantarı olarak da biliniyor. Yapısı daha kalın ve etli olduğu için pişirildiğinde ya da kızartıldığında istiridye mantarı gibi küçülmüyor bu sebeple çok farklı bir lezzet elde ediyoruz.

Çıntar mantarı kış aylarında doğal olarak özellikle çam ağaçlarının diplerinde yetişiyor. Kültürü olan bir mantar değil o yüzden mevsiminde denk gelirseniz bolca yemenizi tavsiye ederim. Turuncu rengini veren de içeriğindeki demir. O yüzden biz veganlar için hem protein hem demir bakımından müthiş bir besin diyebiliriz. Ekstra bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Çıntar mantarına benzeyen fakat rengi turuncu değil de beyaz olan bir mantar türü daha var ve bu zehirli bir mantar. O yüzden bu konuda çok bilgi sahibi değilseniz toplamayı değil, toplayıp satan insanlardan almanızı öneririm.

Tarif çok basit. Çıntar mantarlarını iyice yıkadıktan sonra bir süre süzdürün. Daha sonra uzun uzun olacak şekilde parçalara ayırın ve una bulayın. Ben glutensiz una buladım, onun içeriğinde nişasta olduğu için biraz daha çıtır oldu ama normal un ile de yapabilirsiniz.Tuz eklemeyi de unutmayın.

Sonra kızgın yağda, iyice çıtırlaşana kadar pişirin. İstediğiniz iç malzemesi ile servis edebilirsiniz. Ben marul, havuç ve kırmızı soğan kullandım. Bol limon sıkmayı da unutmayın.

Afiyet olsun…

Beğendiniz mi?

1 0

2 Yorumlar

  1. Çok kısa özet yapacağım…dil ldeoloji taşır ve karşı çıktığın sistemin hayata bakış ideolojisini yeniden üretir…bkz.vegansözlük “dil ideoloji üretir” başlığı altında ciddi yazılar var bu konuda sevgili esra..

    Cevaplayın
  2. Vegan sözlükteki konu Başlığı “dil ideoloji taşır ve yeniden üretir” olacaktı.düzeltirim

    Cevaplayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla