Deniz Börülcesi 🌿

Deniz Börülcesi 🌿

Merhaba yeniden,

Bugün çok lezzetli bir salata/meze tarifim var.

Bilmeyenler için biraz tuhaf görünüyor farkındayım:)

Adı da deniz börülcesi olunca sanki denizden yosun yiyormuş gibi geliyor insana ilk duyduğunda.

Ama denizle bir alakası yok:) Yapımı da aslında basit ama biraz oyalayıcı. Onun dışında çok kolay ve şahane bir tadı var.

Malzemeler:

  1. 1-2 bağ deniz börülcesi
  2. 1-2 diş sarımsak
  3. Zeytinyağı
  4. Limon
  5. Tuz (gerek yok ama isteğe bağlı)
  6. Nar ekşisi ( isteğe bağlı)

Bütün olay deniz börülcelerini hazırlamakta, onun dışında gördüğünüz gibi pek bir malzemesi yok.

Büyük genişçe bir tencereye su koyup kaynatın (makarna haşlayacakmış gibi, bol su).

Su kaynayınca yıkadığınız deniz börülcelerini sıcak suya koyup, haşlayın. Yaklaşık 15-20 dk kadar haşlamak yeterli oluyor, olup olmadığını anlamak için içlerinden bir tanesini alıp kontrol edin. Bir elinizle sapından tutup, diğer elinizle yeşil kısmı sıyırın. Kılçığından rahatça ayrılıyor olması gerek. Öyle olmuş ise, deniz börülcelerini sudan çıkarın ve bir yerde süzmeye alın, soğusun.

Soğuduktan sonra az önce anlattığım gibi kılçıklarından ayırıp temizleyin. Burayı dikkatli yapın çünkü yerken ağzınıza ufak da olsa kılçık gelmesi, hiç hoş olmuyor.

Temizledikten sonra, bir diş sarımsağı ezip içine ekleyin, damak tadınıza göre de zeytinyağı, limon ve isterseniz nar ekşisi ilave edin.

Tuz konusunda aceleci olmayın çünkü deniz börülcesi kendinden tuzlu. O yüzden malzemeleri kattıktan sonra tadına bir bakın, eğer biraz tuzlu seviyorsanız biraz ekleyebilirsiniz ama ben gerek duymuyorum.

Bir diğer çeşit olarak; deniz börülcelerini temizledikten sonra, sarımsaklı yoğurt ile karıştırabilirsiniz, o da çoook lezzetli oluyor. Blogda vegan yoğurt tarifi var, buradan bulabilirsiniz.

Özellikle böbrekler için çok faydalı olduğu söyleniyor deniz börülcesinin. Bir yerde görürseniz amaaan bu da bişeye benzemiyor demeyin, alın, deneyin, bana dua edeceksiniz :))

O zaman şimdilik hoşça kalın.

Afiyetle…

Beğendiniz mi?

0 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla