Hayvan Yemek Kişisel Bir Tercih Midir?

Hayvan Yemek Kişisel Bir Tercih Midir?

Genellikle veganlara karşı yöneltilen argümanların başında gelir.

Bu benim tercihim, bana karışamazsın!

Gary L. Francione ve Anna Charlton’ın kaleme aldığı ”İnsan Neden Vegan Olur?” isimli kitabın 101. sayfasına bakalım:

”Toplum ahlaki açıdan apaçık ve tartışmasız bir biçimde yanlış olan şeyleri tercih etmenize izin verdiği sürece hayvansal ürün tüketmek de bir ”tercih”dir. Irkçı görüşler benimsemeyi tercih etmekte özgür müsünüz? Evet. O halde buradan çıkan sonuç, bir şeyin ”tercih” olduğunu söylemenin, bunun ahlakiliğiyle ilgili hiçbir şey söylemediğidir.

Hayvansal ürün tüketmeyi ahlaki olarak meşrulaştıramayız. Bu kadar. O ürünleri tüketmek, ancak en sığ anlamda bir tercih meselesi olabilir. Ahlak konusunu ciddiye alan kimse için bu bir tercih meselesi değildir. Başkalarına zarar vermeyi seçme imkanımız olabilir, ama bu, ahlaki anlamda buna iznimiz olduğu anlamına gelmez.

Başka bir deyişle, hayvanlara gereksiz yere acı çektirmenin ahlaki olarak yanlış olduğunu düşündüğümüzü söyleyip, sonra da hayvanlara gereksiz yere acı çektirmenin sadece bir tercih meselesi olduğunu söylemenin hiçbir anlamı yok. Ahlak dışı olduğunu kabul ettiğimiz bir şeyi yapmayı hukuki olarak tercih etme özgürlüğümüz olabilir. Ama mesele ahlaksa, ortada bir tercih yoktur.”

Şunu eklemekte yarar görüyorum. Kitapta geçen ”hukuki olarak tercih etme özgürlüğümüzün” olduğu, yapabilir olduğumuz ve şu an için kabahatler kanununda öteye geçememiş, doğru düzgün bir hayvan hakları yasasına sahip olmadığımız için, bugün birçok kedi, köpek şiddet görüyor, tecavüze uğruyor, zehirleniyor, öldürülüyor.

Bunların caydırıcı cezası yok ve en son Kayseri örneğinde gördüğümüz gibi; ölen çocuğun köpekler tarafından parçalanarak öldürüldüğü söylenip (çocuk kıyafetleri bile parçalanmamış bir halde bulunmuşken, aile otopsiyi reddediyor ve bir an önce defnediyorlar, suçu da zavallı köpeklere atıyorlar. Köpekleri toplarken de ”kediler için de ekip yolda” gibi sesler duyuyoruz. Sizin de burnunuza kötü kokular gelmiyor mu?) topluca katliam yapılabiliyor.

Bunun yanlışlığını birçok insan görebiliyor, fark edebiliyor ama söz konusu olan kültürel anlamda yerleşik yemek kültürü olunca hayvanları birbirinden ayırmak (sevilecek/yenilecek olarak) oldukça doğal görülüyor, bunun adının ”türcülük” olduğu bilinmiyor.

Burada önemli olan nokta şu ki, tercih ettiğiniz şey, başkalarına zarar veriyorsa orayı sorgulamalısınız. Bugün siyah giymeyi tercih edebilirsiniz, saçınızı sarıya boyamayı, dövme yaptırmayı ya da spor yapmamayı tercih edebilirsiniz. Bunlar sizinle alakalı ve sonucu yalnızca sizi etkileyebilecek şeylerdir.

Küfür etmeyi, insanlarla dalga geçmeyi, ayrımcılığı, dedikodu yapmayı da tercih edebilirsiniz ama bu davranışlarınız sadece sizinle alakalı değildir ve başkalarını da ilgilendirir ve evet bunlar tercihtir, nasıl bir insan olmak konusundaki tercihleriniz.

Başkaları derken sadece insan odaklı düşünmek, hayvanların da bilinçli, acıyı hissedebilen, aile kurabilen, sosyalleşebilen oldukları gerçeğini göz ardı etmektir ve şu an için olmasa da gelecekte bir gün onlara hak ettikleri özgürlükleri geri verilecektir. Tarihsel süreçte bunun birçok örneği mevcuttur.

İnsanlar birbirini sevmeyebilir, düşüncelerine katılmayabilir ama burada önemli olan nokta bu eylemlerimizin hayvan özgürlüğü noktasına zarar vermemesi gerektiği noktasıdır. Veganlığın da yegane amacı budur.

Görseller unsplash.com‘dan alınmıştır.

Beğendiniz mi?

0 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla