Hayvanseveriz

  • Hayvanseveriz

Kalabalık için sürüklenen hayatlar, son kez verilen nefesler, acı ile yükselen çığlıklar…

Kalın, soğuk betonların ardına saklanmış cinayetler, durmak bilmeyen bir kırmızılığı yaran keskin bıçaklar, satırlar ve belki harlı bir ateşte yanan bedenler…

Bir dananın, bir kuzunun ya da bir tavuğun hapishanede başlayan hayatının bir tabağa geliş hikayesinin özeti olabilir bu, üstelik olmaması bize bağlıyken. Kalabalığın içinde eriyip giderken kendi verdiğimiz bir kararmış gibi, kucağımızda başını okşadığımız bir kedi ve tabağımızda ölü bir hayvan…

Tabii ki, hayvanları seviyoruz ve pek tabii onların yaşamasından yanayız. Ama hangilerini, nerede ve nasıl seviyoruz? Bir sirk gösterisinde eğlence için seviyoruz mesela, kimilerini tatile gittiğimiz turistik bir yerde ulaşım aracı olduklarında, kimilerini de mangal başında seviyoruz. Kimilerini belki bir ceket, belki bir yastık ya da bir çift ayakkabı olduklarında seviyoruz.

Evet, hepimiz hayvanseveriz. Kimilerini evimizi paylaşacak kadar çok seviyoruz, kimilerini sokağa terk edecek kadar, kimilerini evladımız gibi, kimilerini satabileceğimiz bir mal gibi. Kimilerini hedef tahtası haline getirip gücümüzü gösterdiğimiz bir fotoğrafta seviyoruz, kimilerini lüks bir restoranda paylaştığımız bir fotoğrafta.

Evet, hepimiz hayvanseveriz. Kimilerini cildimizin korunması için öldürecek kadar seviyoruz, kimilerini de dişleri için öldürecek kadar. Kimilerini sütünü çalmak için hapsedip tecavüz edecek kadar seviyoruz, kimilerini evlerinden kaçırıp kendimizi eğlendirmek için ait olmadıkları bir dünyaya hapsedecek kadar seviyoruz.

Evet, hepimiz hayvanları seviyoruz. Peki sizce onlar bu şekilde sevilmek isterler miydi? Hapsedilmek, tecavüz edilmek, çocuklarından koparılmak ve çocuklarının da aynı hayatı yaşamalarını ya da doğar doğmaz öldürülmelerini isterler miydi?

Özgürce yaşamak herkesin hakkı, adaletten yana ol. Yaşamdan yana ol, vegan ol.

Beğendiniz mi?

7 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla