Karikatürist Aslı Alpar: Vejetaryenliği hiç doğru bulmazdım, sabit fikirliydim. Kurban bayramlarında “hayvan kesilse de kavursak” diyen bir tiptim onca kedi sevgisine rağmen. Sanırım biraz erkekliğe öykünmeymiş. Hayvan kesilirken kadınlar pek bakmaz ama erkekler için “er meydanı”dır ya orası. Ben de “güçlü” görünmek istiyorum, ergenlik işte…

Karikatürist Aslı Alpar: Vejetaryenliği hiç doğru bulmazdım, sabit fikirliydim. Kurban bayramlarında “hayvan kesilse de kavursak” diyen bir tiptim onca kedi sevgisine rağmen. Sanırım biraz erkekliğe öykünmeymiş. Hayvan kesilirken kadınlar pek bakmaz ama erkekler için “er meydanı”dır ya orası. Ben de “güçlü” görünmek istiyorum, ergenlik işte…

Çoğumuzun Kafa dergisindeki çizimleriyle tanıdığı, tatlı insan, Karikatürist Aslı Alpar ile biraz veganlık konuştuk.

İlk olarak sizinle yeni tanışacak okurlarımız için kendinizi biraz tanıtır mısınız?

87 yılında Ankara’da doğdum. Zonguldak’ta lisans eğitimimi alırken “bi arkadaşa bakıp çıkacağım” diyerek karikatür kulübüne girdiğimden beri karikatür çizmeye çalışıyorum. Bugüne dek üç kitap resimledim. Onun dışında karikatür sergilerine katıldım. Fanzinlere, Cumhuriyet gazetesi eklerinden Muhtar’a çizdim. Halen Kafa Dergisi’nde çiziyorum. Ayrıca LGBTİ+ haber portalı olan kaosGL.org editörlerindenim. Bu sitede de belli aralıklarla Çizgili Gullüm isimli bir köşe çiziyorum. Çok kediliyim.

Veganlık yolculuğunuz nasıl başladı? Sizin için tetikleyici olan neydi? (kitap, belgesel, kişi vs.) Neden vegan oldunuz ve ne kadar süredir vegansınız?

Çocukluğumdan beri hayvanlarla yaşıyordum. İnanılmaz hayvansever bir annem var, o sağ olsun. Çok küçük yaşlardan beri sokaktan kedi köpek kurtarmaya çalışmışlığım var annemden görüp. Ama ne yazık ki yıllarca hayvanları sömürdüm. Vejetaryenliği hiç doğru bulmazdım, sabit fikirliydim. Kurban bayramlarında “hayvan kesilse de kavursak” diyen bir tiptim onca kedi sevgisine rağmen. Sanırım biraz erkekliğe öykünmeymiş. Hayvan kesilirken kadınlar pek bakmaz ama erkekler için “er meydanı”dır ya orası. Ben de “güçlü” görünmek istiyorum, ergenlik işte… Tabi bunu yıllar sonra, bu meseleler üzerine düşüne düşüne anladım. Kabul etmedim, utandım ve kabullendim.

Ama hiç bu meseleler üzerine düşünmediğim bir gün 29 Kasım 2011’de Kaos GL’nin düzenlediği Ekoloji Forumu’na katıldım. Güray Tezcan konuşuyordu, aslında çok da etkileyici – ajitatif bir konuşma değildi, sadece temel bilgileri vermişti. Nasıl olduysa bir anda durdum ve kendimle yüzleştim. Oradan vejetaryen olarak çıktım.

Vegan oluşumda 2014’e rastlıyor. O da ilginç bence. Ben vejetaryen oldum annem, kardeşim benimle dalga geçtiler, “hasta olacaksın” diye. Karşımda uzun süre hayvansal gıdalar yediler ki ben vazgeçeyim. O sırada ben başka kente taşındım. Ben evden ayrıldıktan kısa bir süre sonra ikisi de vegan olmuşlar. 2014’te yeniden yanlarına geldiğimde en doğru kararın vegan olmak olduğunu geç de olsa fark ettim. Türcülükten uzaklaşmanın hem ailemizi farklı bir bağla kuşattığını düşünüyorum. Bizi başka insanlara dönüştürdü.

‘Sınıfsız, sınırsız ve sömürüsüz çizgiler’ in temeli nasıl atıldı? Veganlık, LGBTİ+ , kadın hakları gibi konuların birbiri ile ilişkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok şanslıyım, harika bir hayat arkadaşım, yoldaşım var. Çok şanslıyım ki biseksüelim. Ve yine çok şanslıyım ki yolum eskiden emeğin başkenti denilen Zonguldak’tan geçti. Bu tesadüfler, sınıfsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için çizmemi sağladı. Sömürüsüz ama herkes için sömürüsüz. Sınıfların olmadığı bir dünyada cinsiyet kimliğinden ya da yönelimden dolayı, türünden dolayı… sömürülmemek. İnsan merkezci değil doğanın bir parçası olduğumuzun bilinciyle bir dünya. Gerçekten başka bir dünya, hiç zor değil, hala imkanlı. Bahsettiğiniz, veganlık, LGBTİ+ ve kadın meselesi de çizimlerimde gündemlerimden bazıları. Çok doğal çünkü bunlar benim kimliğim. Bu konular üzerine ürettiğinizde kimlik mücadelesine sıkışıp kalabilirsiniz. Ben sınıfsız, sınıfsız, sömürüsüz derken bir imkândan, bir yöntemden bahsetmeye çalışıyorum. Bu yöntemin de kimlik çıkmaz sokağından daha geniş bir meydana çıkarıyor beni, öyle sanıyorum. Sınıflar olduğu müddetçe ne sömürüden ne cinsiyetçilikten ne homofobiden, bifobiden, transfobiden ne türcülükten kaçamayız gibi geliyor. Bunlar paket program bence…

Ya hepsiyle aynı anda mücadele edeceğiz ya da bunların hepsi bizi yok edecek… Bu söz yeni de değil Rosa Lüksemburg “ya sosyalizm ya yok oluş” demiş. Bu sözcüklerle başka bir şey tariflediğimi düşünmüyorum.

Vegan olmadan önce veganlığa bakış açınız nasıldı?

Veganlık hiç duymadığım bir şeydi. 2011’de vejetaryen olunca bir arkadaşım “vegan olma da” diyerek anlatmıştı bana bir sürü şehir efsanesi. Deli olduklarını düşünmüştüm. Önyargı, sabit fikir fena… Ama bir yandan benim gibi kalın kafa biri bile değiştiyse herkes değişebilir umudu veriyor.

Çok okunan bir dergide çizersiniz. Veganlığı kitlelere anlatabilmenin güzel bir yolu bu. Dergideki çizimlerinizde veganlığı ne derece konu ediyorsunuz? Neden?

Kafa Dergisi aylık yayımlanıyor. Gündemi yakalamak zor olsa da aydan not düştüklerimi çizmeye çalışıyorum. Veganlığa dair çok iş yapmış sayılmam ama Türkiye’de gündemleştikçe ben de burada çizmeye çalışıyorum.

Sizce insanlara veganlığı anlatmanın en iyi yolu nedir? Nasıl bir yol izlenmelidir?

Çok çeşitli yolu var. Herkesin duymak istediği farklı bir gerçeklik olabilir. Ama bence veganlık bir bütün olarak anlatılmalı. Şunu kastediyorum: Türcülük kapitalizm gibi, cinsiyetçilik, yabancı düşmanlığı ve heteroseksizm gibi çok güçlü ve köklü bir sistem. Eşitsiz bir hayat yaşamamızın, bunca acının, kederin, yoksulluğun sebebi. Biz diğerlerine karşı mücadele verip türcülüğü sürdürdüğümüz sürece barış gelmeyecek, eşit bir dünyadan bahsedemeyeceğiz.

Ve eğer “bu hayat acımasız” diyorsa biri vegan olmalı. Ücreti aylardır patronu tarafından ödenmeyen işçi vegan olmalı. KHK ile işinden atılmışsa biri vegan olmalı. Savaş karşıtı ise, işsizse, karikatüristse cinsel yöneliminden, etnik kimliğinden, inancından dolayı ayrımcılığa maruz kalıyorsa vegan olmalı. Güçlü olanın karşısındaysa vegan olmalı. Kendisinin de hayvanları sömürerek iktidar konumunda olduğu ile yüzleşmeli. Başka türlüsü güç…

Karikatür dünyası da birçok alan gibi ataerkil bir hâkimiyet içerisinde. Bu kurgunun içinde kadın olarak var olmak konusunda ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Bunun uzunca bir cevabı var. Kısaca şöyle söyleyeyim, artık zorluk yaşamıyorum, cinsiyetçi çizerlere zorluk yaşatıyorum. Bu gücü de kadınlardan ve lubunyalardan alıyorum. Veriyorum ağızlarının payını.

Hele onlar bizi bir de birkaç yıl sonra görsünler. Canavar gibi genç çizerler geliyor… “Tecavüz komiğini” mizah diye bir de onlara anlatsınlar bakalım. He heyt! Ben çok umutluyum.B

Veganlığı politik açıdan nerede konumlandırırsınız?

Sınıfsız, sınırsız, sömürüsüz bir dünyanın olmazsa olmazı, o dünya için verilecek mücadelenin omurgası, “eşitlik” diyen her hareketin turnusol kâğıdı.

Son olarak bizlere söylemek/bahsetmek istediğiniz bir şey var mı?

Carol J. Adams’ın sözünü az değiştireyim: “Pilav yiyelim ve devrime inanalım” diyeyim.

Bu tatlı sohbet için Aslı Alpar’a teşekkürlerimizle…

Görseller: Aslı Alpar’ın bilgisi dahilinde http://aslialpar.blogspot.com/adresinden alınmıştır.

Beğendiniz mi?

26 1

2 Yorumlar

  1. …” Ve eğer “bu hayat acımasız” diyorsa biri vegan olmalı. Ücreti aylardır patronu tarafından ödenmeyen işçi vegan olmalı. KHK ile işinden atılmışsa biri vegan olmalı. Savaş karşıtı ise, işsizse, karikatüristse cinsel yöneliminden, etnik kimliğinden, inancından dolayı ayrımcılığa maruz kalıyorsa vegan olmalı. Güçlü olanın karşısındaysa vegan olmalı. Kendisinin de hayvanları sömürerek iktidar konumunda olduğu ile yüzleşmeli. Başka türlüsü güç…”
    Harika bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık…

    Cevaplayın
    • Çok değerli bir röportaj oldu bizim için de. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

      Cevaplayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla