Vegan Aktivizm Mi-Vegan Slacktivizm Mi?

Vegan Aktivizm Mi-Vegan Slacktivizm Mi?

”Slacker ve Activism” (Aktivizm ve kaytarmak) kelimelerinden üretilen ”Slactivism” tıklayarak iyilik yapmak anlamında kullanılan ”Clictivism” gibi yeni kavramlar ortaya çıkıyor. Aktivistler, hiçbir çaba harcamadan, sosyal mecrada yazışmalarla bir sosyal sorunun çözümüne katkıda bulunduğunu düşünenleri eleştiriyorlar.

Bazı yaklaşımlara göre, slaktivizm’i küçümsememek gerekiyor. Sosyal medyada tepki gösterenler bu tepkilerini bir süre sonra gerçek yaşama da taşıyorlar.

Georgetown Üniversite’sinin ”The Dynamics of Cause Engagement” başlıklı bir araştırması, slaktivist’lerin sosyal konularla hiç ilgilenmeyenlere göre, etkinliklere iki kat daha fazla katıldıklarını ve başkalarını etkileme potansiyellerinin de daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Kabul etmeli ki tepkisini internette tek bir tıkla, bir ‘like’la veya mesajla ortaya koyan bazıları bunu yalnızca ‘modaya uymak’ için de yapabiliyor. Neyi, neden desteklediğini veya neye neden karşı çıktığının farkında bile olmayabiliyor. Ama yine de bu gücü küçümsememek gerek. Zira slacktivizmin, aktivizmin yeni ve güçlü bir kolu olduğunu söyleyen çoksatan kitap yazarı Evan Bailyn Önemli bir noktaya değiniyor:

”Milyonlarca insanın çabasını bir araya getirmenin daha iyi bir yolu yok.”

Slacktivizm, sorunların sosyal medya aracılığıyla duyurulmasına, yayılmasına yardımcı olduğu için yararlı bir işleve sahip. Kamuoyu yaratılmasına zemin hazırlıyor. Paylaşımlar, hashtag’ler, trendtopic’ler medyanın ilgisini çekiyor. Bilgi daha geniş kitlelere ulaşıyor.

Kabul etmeliyiz ki, çoğumuz Earthlings adlı belgeseli ya da Gary Yourofsky’nin konuşmalarının videolarını izleyerek vegan olduk. Birçok bilgiyi, haberi eylemi slacktivizm sayesinde öğrenebiliyoruz. Ama veganlık için bunu yanında aktivizm de oldukça önemli. Gizlice çekilmiş mezbaha görüntülerini, kapalı duvarlar ardındaki gerçekleri aktivistler sayesinde gördük.

Veganlık için o mu bu mu demek yerine, günümüzde her ikisi de demeliyiz sanırım. Bu çağda aktivizm kadar slacktivizm de önemli. Elimizden ne geliyorsa yapmak, tıpkı vegan olmak kadar önemli ve gerekli.

  • Kaynak: GEO Dergisi Mart/2014 Yazı: Aynur Erdem haberinden derleme yapılmıştır.
  • Görseller: Unsplash.com‘dan alınmıştır.

Beğendiniz mi?

6 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla