Vegan Beslenme Ve Diyet Uzmanı Melis Yılmaz: Tabii ki insanların bu kadar vahşi, acımasız ve kötü olduğunu düşünmüyordum ve bu sömürüye benim de dahil olduğumu bilmeden yıllarım geçmişti. Daha fazla bekleyemezdim.

Vegan Beslenme Ve Diyet Uzmanı Melis Yılmaz: Tabii ki insanların bu kadar vahşi, acımasız ve kötü olduğunu düşünmüyordum ve bu sömürüye benim de dahil olduğumu bilmeden yıllarım geçmişti. Daha fazla bekleyemezdim.

TVD’nin danışman diyetisyeni, Vegan Beslenme Ve Diyet Uzmanı Melis Yılmaz’la röportajımızda biraz veganlığı, nasıl vegan olduğunu, vegan diyetisyen olmanın zorluklarını ve veganlık için neler yapılabiliri konuştuk. Keyifli okumalar…

İlk olarak sizinle yeni tanışacak okurlarımız için kendinizi biraz tanıtır mısınız?

2012 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi’nden mezun oldum. Halen Okan üniversitesinde yüksek lisans eğitimimi sürdürüyorum. Manisa’da yaşıyorum. İzmir’deki ofisimde ve online beslenme danışmanlığı yapıyorum.

Meslek olarak neden diyetisyenlik tercih ettiniz? Ne kadar süredir bu mesleği icra ediyorsunuz?

Üniversiteye gitmeden önce hiç diyetisyene gitmemiş biri olarak çok bilgili değildim mesleğim hakkında. Fakat diyetisyen bir aile dostumuz bana mesleğini anlatarak sevdirdi ve tek hedefim diyetisyen olmaktı. Tercihlerimde de başka bir meslek yoktu yani hedefime ulaşmış oldum. 1 yıl staj deneyimiyle 7 yıldır bu mesleğin içindeyim.

Veganlık yolculuğunuz nasıl başladı? Sizin için tetikleyici olan neydi? (kitap, belgesel, kişi vs.) Neden vegan oldunuz ve ne kadar süredir vegansınız?

Daha önce ne bir vegan tanıdım ne de tabağımdaki yemeğin nereden geldiğini sorguladım. Farkındalığım neredeyse yoktu. Bir gün eşim mezbaha ve süt gerçeğini anlatan videolara denk gelmiş ve çok etkilenmiş. Ertesi gün benimle düşüncelerini paylaştı ve birlikte izledik. Tabii ki insanların bu kadar vahşi, acımasız ve kötü olduğunu düşünmüyordum ve bu sömürüye benim de dahil olduğumu bilmeden yıllarım geçmişti. Daha fazla bekleyemezdim ve o gün vegan beslenmeye ve yaşamaya karar verdim. Ne kadar zor olacağı ve sağlığıma etkileri umurumda değildi açıkçası. Sonra mesleğimin de avantajıyla okumaya, araştırmaya başladım. Araştırdıkça hem ruhsal hem de fiziksel sağlığım için en doğru kararı vermiş olduğumu gördüm.

Vegan bir diyetisyen olmanın zorlukları/güzel yanları nelerdir?

En güzel yanı veganlara en doğru bilgiyi vermek, onların soru ve sorunlarını gidermek. Vegan bireylere yardımcı olmak beni daha da mutlu ediyor. Ayrıca kafası karışık, vegan beslenmek isteyen ama tam emin olamayan insanları doğru bilgilerle aydınlatmak ve ikna etmek çok tatmin edici bir duygu. Zorlukları daha çok diyebilirim. Öncelikle kalıpları ve alışkanlıkları yıktığınız için meslektaşlarınız, hocalarınız ve veganlığı bilmeden ön yargıyla yaklaşan herkes tarafından yargılanmanız. Vegan olmayan sömürü içeren bir beslenme programı hazırlamayı istemediğiniz için danışanlarınızın isteyerek de olsa azalması mesleki hayatımda yaşadığım bazı zorluklardan.

Danışanlarınız hep vegan mı? Vegan olmayan danışanlarınızın vegan beslenmeye ilgisi var mı?

Danışanlarımın %90ı vegan. Geri kalanlar ise vejetaryen olup veganlığa geçiş aşamasında olanlar.

TVD nin danışman diyetisyenisiniz. TVD ile yolunuzun kesişmesi nasıl oldu?

TVD danışman diyetisyen ihtiyaçlarının olduğunu söyledi bende seve seve yardımcı olacağımı söyledim.

Sizce insanlara veganlığı anlatmanın en iyi yolu nedir? Nasıl bir yol izlenmelidir?

Kimi insan hayvanların yaşama hakkını düşündüğü için vegan olur, kimisi çevreyi düşündüğü için, kimisi de kendi sağlığını düşündüğü için. Ben etik veganım ama amacım birini daha vegan yaşamaya ikna etmekse onun ilgilendiği alanla ilgili çalışmalar sunarım.

Vegan olmadan önce veganlığa bakış açınız nasıldı?

Çevremde hiç vegan yoktu bu yüzden bunun üzerinde düşünmemiştim. Vejetaryenlere de saygı duyuyor ve özeniyordum. Fakat üç ayda bir kırmızı et, haftada bir balık tüketen biri olduğumu zaten çok tüketmediğimi düşünerek vicdanımı rahatlatıyordum.

Dyt. Melis Yılmaz

Şu an özellikle medyadaki veganlığa dair önyargıları kırmak için neler yapılabilir? Bununla ilgili ya da kendi vegan yolculuğunuzla ilgili projeleriniz var mı?

Dünyada bu kadar acı ,zulüm ve sömürü varken veganların neden bu kadar öfkeli ve agresif olduğunu anlayabiliyorum. Zaman zaman ben de öyle olabiliyorum. Ama bu tavrımız insanları uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu yüzden insanların karşısına daha bilimsel kanıtlarla, sömürüyü en açık şekilde anlatan belgesellerle çıkmalıyız. Gerçi ben dayanamıyorum deyip izlemeyen o düzenli mutlu duyarsız hayatına devam etmek isteyen insanlar da çok oluyor. Yani işimiz biraz zor. Kendime koyduğum en temel hedefim ise tüm canlılara empatik yaklaşma, farkındalığımı ve duyarlılığımı arttırmak.

Son olarak bizlere söylemek/bahsetmek istediğiniz bir şey var mı?

Kendimi ifade edebileceğim, okuyan bir kişiyi bile düşünmeye ya da sorgulamaya iteceğim böyle bir röpotaj hazırladığınız size teşekkür ederim.

Bu keyifli röportaj için Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Yılmaz’a teşekkürlerimizle…

Görseller Melis Yılmaz’ın bilgisi dahilinde onun web sitesinden ve google’dan alınmıştır.

Beğendiniz mi?

3 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla