Vegan Çocuk Yetiştirmek Üzerine

Vegan Çocuk Yetiştirmek Üzerine

Vegan anne-babalardan bahsedeceğim. Vegan çocuk yetiştirmekten ve insanların buna ne gözle baktığından.

Öncelikle şunu bir netleştirelim: 

Düzgün planlanmış, bilinçli bir vegan beslenme düzeni hayatın her dönemi için yeterli ve sağlıklıdır. Bunu ben söylemiyorum.

Britanya Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS),Amerikan Tarım Bakanlığı, , Kanada Diyetisyenleri, Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi, Britanya Beslenme Vakfı, Avustralya Diyetisyenler Derneği, düzgün planlanmış vegan beslenmenin, hamilelik, emzirme, bebeklik ve çocukluk dahil hayatın her dönemine uygun olduğunu belirten kuruluşlardan bazıları.*

Ara ara birtakım haberler düşüyor önümüze. “Vegan çiftin elinden bebekleri alındı” tarzında. Bir ara İtalya’dandı bu haber, sonraki Avustralya’dan. 

Bu tarz haberler yurtdışı kaynaklı olduğu için çoğu insan olayın aslını bilmiyor, alt metinden habersiz. Bunu haber yapan birtakım işgüzarlar ise “vegan” kelimesine vurgu yaparak, olayı çarpıtıp, bir güzel piyasaya sürüyorlar bu “haberi”.

Maalesef birçok insan da olayı araştırmadan inanıyor ve paylaşıyor. (İyi niyetli düşünüp bu şekilde yorumladım aksi halde veganlık karşıtı argüman olarak kullanıyorlar da diyebilirdim pekâlâ)

Günümüzde dünyada ve ülkemizde birçok vegan bebek ve çocuk var. Hiçbiri yetersiz, proteinsiz değil. Hiçbiri ailelerinin elinden alınmıyor. Ama nedense birtakım insanlar veganların bebeklerini ellerinden almaya çok hevesli!

Veganların çocuklarını hiçbir hayvana zarar vermeden, sömürmeden de sağlıklı büyütebilmesi birilerini rahatsız ediyor. Sömürmeyen ve hayvanları yemek, mal, kaynak olarak görmeyen, hayvanların yaşam hakkına saygı duyan, onları “şey” olarak değil de “birey” olarak görüp saygı duyan, doğaya ve gezegene saygılı ve sağlıklı çocuklar yetiştiren insanların elinden mi çocuk alacaksınız?

Veganların çocuklarını emzirmediğini sanan bile var. Herhangi bir mantık süzgecine dahi giremeyen bu yorum bile insanların konudan ne kadar bihaber olduğunu anlamak için yeterli. Her canlının sütünün kendi bebeği için olduğunu düşünen biri kendi bebeğini neden emzirmesin? Onun sütü zaten yavrusu için, o sadece başka bir yavruya ait olan sütü çalıp, çocuğuna içirmeye çalışmıyor. Kendi sütünü bebeğine vermesine engel bir durum söz konusu değil.

Vegan çocuk yetiştirmeyi çocuk istismarı olarak gören var. Tam bir akıl tutulması. Çok çirkin bir itham ama yapılıyor.

Şöyle izah edelim o halde:

Çocuğun daha aklı ermeden ve çocuğa tercih hakkı sunmadan, ona hayvan yedirmek ve ne yediği konusunda bilgi vermemek de istismar. (Çocuklar genellikle yediklerinin bir hayvan olduğunu bilmeden yerler)

Çocuğun gözünün önünde, kan, şiddet ve vahşet içeren hayvan kesimi yapılması (hangi sebeple olursa olsun) da istismar.

Çocuğa zararları apaçık olan şekerli, paketli her türlü ürünü (çikolata, kek,bisküvi, dondurma, cips, şekerli-gazlı içecekler vs.) yedirmek/içirmek de istismar.

Çocuğa yine zararları apaçık ortada olan, trans yağ içeren her türlü fast-food (hamburger, patates kızartması, pizza vs.) yedirmek de istismar.

Çocukları televizyona, tablete, telefona alıştırmak, ekran bağımlısı yapmak da istismar.

Çocuklara yapılan her türlü fiziksel, psikolojik şiddet (bağırmak, azarlamak, ceza vermek) de istismar.

Çocuğun bedenine herhangi bir şekilde geçici ya da kalıcı zarar vermek, onun rızası olmadan bedeninde kalıcı değişiklikler yapmak da istismar.

Abartıyor muyum?

Her gün, her an çocuğa şiddet, çocuğa cinsel istismar ve beteri haberler ile karşılaşıyoruz. Dünyada sayısız çocuk açlıkla mücadele ediyor ve bir o kadarı da obezite ile.

Çocuğunu yanlış besleme ile obez yapan bir ailenin elinden çocuğunu almaya neden teşebbüs etmiyorsunuz?

Çocuklara şeker/çikolata verenlere neden laf etmiyorsunuz?

Çocuklarını AVM’lere tıkıp, plastikler ile oynatan sonra da fast-food yediren aileler normal de çocuğuna brokoli, ıspanak, bezelye yediren, bademden süt, kajudan peynir yapan insanlar mı anormal?

Yaşam felsefesi “İnsana, hayvana ve doğaya özgürlük” olan, insan ve hayvan her bireye sevgi, saygı, şefkat ve empati ile yaklaşan insanlar mı tuhaf? Hiç hayvan öldürmemek, sömürmemek mi “ekstrem”?

Vegan yaşayarak sağlıklı olmak mümkünken, kültür, inanç ya da sadece damak tadı için hayvanları kullanmak, öldürmek gereksizdir.

Üzgünüm ama, yaşam hakkının savunulduğu noktada, hiçbir karşı argüman geçerli değildir.

Hiçbiri.

Son olarak en çok sorulan sorulardan biri ile bitirelim yazıyı.

Çocuk büyüdüğünde vegan olmazsa/ olmak istemezse?

Bizler çocuklarımıza herhangi bir şey dayatmıyoruz. Sadece her anne-baba gibi bazı etik ve ahlâki değerler ile büyütüyoruz 

Çocuğumuza insanları öldürmemesi gerektiğini öğretiyoruz; hayvanları da öldürmemesi gerektiğini öğretiyoruz fazladan.

Sizin öğrettiklerinize rağmen çocuğunuz büyüdüğünde bir insanı öldürebilir, çalmamayı öğrettiğiniz halde çalabilir. Bunun gibi, çocuğa öğrettiğiniz halde, o farklı davranmayı seçebilir. Çocuğum büyüdüğünde vegan olmazsa üzülürüm ama onu sevmeye ve onun her türlü yanında olmaya devam ederim.

Bununla beraber çocukluktan itibaren sevgi, şefkat ve empati ile büyüyen nesillerin de büyüdüğünde insana, hayvana ve doğaya saygılı bireyler olacağına inancım sonsuz.

Görseller unsplash.com‘dan alınmıştır.

* KAYNAKLAR
https://www.bda.uk.com/news/view?id=179

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11424546

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/vegetarian-and-vegan-diets-q-and-a/

https://www.eatright.org/food/nutrition/vegetarian-and-special-diets/feeding-vegetarian-and-vegan-infants-and-toddlers

https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/abq2485

Beğendiniz mi?

1 0

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacakGerekli alanlar işaretlendi *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kayıp Şifre

Kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.

Araç çubuğuna atla